Filo Kiralama Nedir?

Operasyonel Kiralama, işletmelerin satış, pazarlama ve dağıtım gibi fonksiyonlarının yürütülmesi ve aynı zamanda yönetim kadrosuna hizmet amacıyla ortaya çıkan toplu araç ihtiyacının belirlenen süre ve hizmet kapsamında işletmelere kiralanmasıdır.

Operasyonel Kiralama, kiralayanın amacının kiraladığı araca sahip olmaktan çok en efektif şekilde yararlanmak olduğu kiralama türüdür. Özsermaye zorunluluğu olmayan finansman modeli olarak "Operasyonel Kiralama"; şirketlerin filo ihtiyaçlarını karşılamada tercihleri arasına girmiştir.

Araçlar aktifleştirilmediği için bilançoda şirket borçluluğunun artmasını önleyerek firma kredibilitesini olumlu etkiler. Aylık ödemeler sayesinde maliyetler sabitlenir ve eşit dağılımlı bir gider bütçesine destek oluşturur. Finansman payını özsermayeden kullanmadığı için de firmaların nakit akışı etkilenmez. Kiralama için ödenen aylık faturalar doğrudan gider kalemine yazılmaktadır, böylece vergi avantajı sağlanır.

Aracın mülkiyeti; kiralama süresi içinde araçla ilgili maddi kayıp (kaza, hırsızlık, zarar verme ve yok olma gibi) risklerine ek olarak yatırım riskini de üstlenen operasyonel kiralama şirketine aittir.
 
Operasyonel Filo Kiralama, bir hizmet sağlayıcı tarafından şirketinizin ihtiyacı doğrultusunda belirlenen araçların, belirli bir süre için dönemsel ödemeler karşılığında kiralama yapılmasıdır. Aşağıda belirtilen maliyetlerin tamamı Operasyonel Filo Kiralama bedelinin içerisindedir.
 
• Kiralama dönemi içerisinde oluşacak aracın periyodik bakım-onarım maliyetleri
• 24 saati aşan durumlarda onarımın tamamlanmasına kadar geçen süre için muadil yedek araç temini
• Belirlenen kilometrelerde bir takım lastik değişimi
• Trafik sigortası ve Kasko bedelleri
• Motorlu Taşıtlar Vergisi
• Finansman giderleri
• Kontrat sonunda oluşacak ikinci el bedeli ile araç alım maliyeti arasındaki fark